Leon Zdzisław Stroiński, ps. Marek Chmura urodził się 29 listopada 1921 roku w Warszawie. Poeta pokolenia Kolumbów, żołnierz Armii Krajowej.

Jego ojciec był radcą prawnym Ordynacji Zamoyskich. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Zamościu, gdzie uczęszczał do gimnazjum i liceum. Publikował wówczas w szkolnych czasopismach. Maturę zdał w Liceum im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. Został przyjęty w poczet studentów prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ale wybuch wojny  nie pozwolił na podjęcie studiów.
W r. 1940 przedostał się do Warszawy.

W 1941 rozpoczął studia prawa i filologii polskiej na tajnym UW. Od 1942 należał do grupy polonistów skupionych wokół konspiracyjnego miesięcznika „Sztuka i Naród”. Był żołnierzem AK, ukończył tajną podchorążówkę. Został aresztowany 25 maja 1943 podczas składania wieńca z Wacławem Bojarskim i Tadeuszem Gajcym pod pomnikiem Mikołaja Kopernika. Został osadzony na Pawiaku. Zwolniony 19 lipca 1943. Zginął 16 sierpnia 1944 roku w powstaniu warszawskim wraz z Tadeuszem Gajcym na Starym Mieście. W Zamościu w domu, w którym mieszkał z rodziną przy ul. Kościuszki 8 zamontowano tablicę poświęconą Stroińskiemu.