Michał Wazowski urodził się w 1882 roku w Zamościu. Był politykiem, działaczem społecznym i kulturalnym oraz ostatnim przedwojennym burmistrzem Zamościa. Pomagał w czasie II wojny światowej w ukryciu obrazu Hołd pruski Jana Matejki.

źródło Polona

Jako student działał w PPS w Zamościu. W 1920 roku pełnił krótko obowiązki starosty zamojskiego. W 1934 roku został burmistrzem Zamościa. W 1935 zainicjował rewitalizację Starego Miasta, szczególnie Ratusza Zamojskiego i kamienic w Rynku Wielkim. Dzięki jego staraniom pod koniec lat trzydziestych przy ulicy Hrubieszowskiej w Zamościu wybudowano tanie budynki mieszkalne dla robotników. W 1938 przygotowywał wizytę marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Zamościu i nadanie mu honorowego obywatelstwa miasta w dniu 17 lipca 1938.

Michał Wazowski wraz z innymi zamościanami z tzw. „Siódemki”: starostą Marianem Sochańskim (później zastąpiła go żona Zofia Serafin-Sochańska), lekarzem drem Zygmuntem Klukowskim, rejentem Zygfrydem Krauze, adwokatem Henrykiem Rosińskim, inspektorem szkolnym Janem Szczepanikiem i dyrektorem gimnazjum zamojskiego Adamem Szczerbowskim, podejmował działania kulturalne, edukacyjne, organizował imprezy masowe w Zamościu.

źródło Polona

W lipcu i sierpniu 1939 przygotowywał Zamość na wypadek wojny. Nadzorował m.in. wykonanie rowów przeciwlotniczych na Rynku Wielkim w Zamościu. Po ataku Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 i wybuchu II wojny światowej organizował akcje zabezpieczania i ukrywania cennych dóbr kultury, między innymi w 1939 obrazu Hołd pruski Jana Matejki w kościele św. Katarzyny w Zamościu, wspólnie m.in. z ks. Franciszkiem Zawiszą. Na przełomie 1939 i 1940 roku zaangażował się w działalność konspiracyjną. Współtworzył siatkę Komendy Obrońców Polski, utworzonej w Lublinie z inicjatywy majora Bolesława Studzińskiego, przedwojennego oficera Korpusu Ochrony Pogranicza.

Został zamordowany 15 września 1941 roku na Rotundzie w Zamościu przez niemieckich okupantów razem z dwoma swoimi synami.

Ostatniego przedwojennego burmistrza Zamościa Michała Wazowskiego i jego synów upamiętnia tablica powstała z inspiracji młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Znajduje się na Rynku Solnym i jest wmurowana w bruk, przed jednym z wejść do magistratu.