Maria Cieślak-Łastowiecka urodziła się w 1933 roku w Zamościu. Była muzykolożką, redaktorką Polskiego Radia i autorką książek dla dzieci.
Była córką znanego zamojskiego lekarza internisty Jana Cieślaka. W 1951 roku ukończyła zamojskie liceum. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim. Jako redaktor Polskiego Radia tworzyła audycje muzyczne i Dobranocki. W roku 1974 została uhonorowana za twórczość radiową nagrodą Prix Japan w Sapporo. Była autorką sztuk prezentowanych w Teatrze Polskiego Radia, m.in. 2 grudnia 1978 roku wybrzmiał na antenie Żelazny smok, a 13 stycznia 1979 roku utwór Łyżwy, narty, sanki. Jej teksty są wydawane także współcześnie w antologiach dla dzieci z takimi nazwiskami jak Tuwim, Chotomska, Konopnicka.
Na książeczce Pierwszy spacer wydanej w serii Poczytaj mi mamo wychowuje się kolejne pokolenie maluchów. Pierwsze wydanie ukazało się w 1951 roku. W 2018 roku w wydawnictwie Nasza Księgarnia ukazała się książka Dobranocki na pogodę i niepogodę. Wśród wielu współczesnych autorów Beręsewicza, Ostrowickiej, Tyszki widnieje nazwisko Zamościanki Marii Łastowieckiej.
Maria Łastowiecka zmarła 3 czerwca 1979 roku. W 2000 roku w Zamościu zostały opublikowane Pamiętniki zamojskiej licealistki 1941–1950 jej autorstwa.