Był rok 1910, kiedy przy obecnej ul. Lubelskiej w Zamościu powstał Tartak i Fabryka Mebli Giętych spadkobierców Ferdynanda Zipsera. Firmę do 24.07.1944 r. prowadził Zygmunt Zipser. Z końcem lipca jako mienie poniemieckie została upaństwowiona. Otrzymała nazwę Zakłady Przemysłu Drzewnego pod Zarządem Państwowym w Zamościu. Na początku lat 50. zostało utworzone przedsiębiorstwo Zamojskie Fabryki Przemysłu Drzewnego. Od lutego 1960 r.  do początku XX wieku zakład funkcjonował jako Zamojskie Fabryki Mebli. W skład ZFM wchodziły przedsiębiorstwa w Bondyrzu i Zwierzyńcu.

Historia zakładu w Bondyrzu sięga 1900 r. Początkowo produkowano tam tylko zapałki. Jednak w 1909 r. rozpoczęto produkcję mebli giętych. W 1923 r. powołano spółkę Czerski i Jakimowicz. 20 stycznia 1954 r. przedsiębiorstwo w Bondyrzu zostało przejęte przez Zamojskie Fabryki Przemysłu Drzewnego.

Zwierzynieckie zakłady wchodziły w skład dóbr b. Ordynacji Zamojskiej. W styczniu 1957 r. funkcjonowały jako Zwierzynieckie Zakłady Przemysłu Drzewnego. 1 kwietnia 1957 r. zostały włączone do Zamojskich Fabryk Przemysłu Drzewnego.

Zamojski Ośrodek Meblarski powołano do życia 7 lutego 1962 r. W jego skład weszły: Zamojskie Fabryki Mebli, Tomaszowskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Tarnawatce, Zamojskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Zamościu, Biłgorajskie Zakłady Przemysłu Terenowego w Biłgoraju, Spółdzielnia Pracy Stolarzy w Zamościu. Po latach świetności i burzliwej końcówce zakład upadł 5 marca 2002 roku.