Pochyl głowę przechodząc ulicą Grodzką. Wśród wtopionych w bruk tablic ujrzysz trzy odciśnięte ślady męskich butów na jednej płycie. Choć płyt mają panowie na swoim koncie nieco więcej. Zaczynali w takich grupach jak Victoria Singers, Rh− i Sektor A, by przeobrazić się w jeden głos. Był rok 1978, kiedy męski kwartet wokalny w składzie: Witek Paszt, Andrzej Kozioł, Rysiek Rynkowski i Jurek Słota postanowił zaistnieć na muzycznej scenie, również zagranicznej. Zanim jednak pojawili się na estradzie, pracowali z choreografem, kostiumologiem, lektorem języka angielskiego i reżyserem, przygotowując swój repertuar. Debiut sceniczny z piosenką Dwa życia, dwa nieba miał miejsce w kwietniu 1979 roku na Międzynarodowej Wiośnie Estradowej w Poznaniu.

Sukces przyszedł rok później. W 1980 roku na Festiwalu Interwizji w Sopocie zespół otrzymał I Nagrodę Dnia Płytowego i Nagrodę Publiczności za piosenkę Bananowy song.

W 1981 roku ich płyta „Monte Carlo Is Great” sprzedała się w rekordowym nakładzie 400 tysięcy egzemplarzy, a powstała wyłącznie w wersji anglojęzycznej. Wówczas była to dopiero złota płyta. Oprócz niej muzycy wydali jeszcze 8 albumów, za każdym razem cieszących się ogromną popularnością. W latach PRL zespół zyskał międzynarodową sławę – artyści koncertowali m.in. w RFN, NRD, USA, Holandii, ZSRR, na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady, Australii.

W 1987 roku miejsce Ryśka zajął Darek Tokarzewski. Od 1996 roku grupa występowała jako tercet. 8 czerwca 2018 roku grupa odsłoniła swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. W 2019 pojawił
się nowy singiel Porwij mnie, zmienił się także skład. Po odejściu z zespołu Jerzego do grupy dołączył Mariusz Matera.

Zjeździli cały świat, ale to w Zamościu bije serce grupy. [od 2022 roku bić będzie już tylko symbolicznie]. Tu ich ślad jest odciśnięty najmocniej. Nie tylko ten w Zamojskiej Alei Sław. Stąd wyszedł
na świat ten niepowtarzalny głos – głos grupy VOX.

Dyskografia zespołu:

  • Vox (1979)
  • Monte Carlo Is Great (1981)
  • Sing, sing, sing (1986)
  • Vox 2 (1989)
  • Największe przeboje (1993)
  • The Best of Vox (1994)
  • Cudowna podróż (1996)
  • Moda i Miłość (1998)